www.promocja.nadarzyn.pl

:: „KAPLICZKI I KRZYŻE PRZYDROŻNE” - konkurs
Wiadomość dodana przez: Justyna (2013-04-03 16:04:22)

Stowarzyszenie Animatorów Nauki, Kultury i Sztuki "Dziedzictwo" oraz Stowarzyszenia LGD Ziemia Chełmońskiego i Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie zapraszają do wzięcia udziału w konkursie plastyczno, fotograficzno, literackim pod hasłem "KAPLICZKI I KRZYŻE PRZYDROŻNE". Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Prace należy przesłać do 15 maja br. na adres: Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie; 96-300 Żyrardów ul. Stanisława Moniuszki 15 tel./fax: 46 855 33 40; 855 45 14). Koordynator projektu: Wioletta Pilorz tel: 600 965 504 e-mail: zyrardow.dziedzictwo.pl; mlodek@vp.pl.

REGULAMIN KONKURSU - do pobrania tu.

„KAPLICZKI I KRZYŻE PRZYDROŻNE”.

Aby ocalić pamięć o tych szczególnych symbolach wiary i tożsamości narodowej w waszej małej ojczyźnie, zapraszamy do udziału w konkursie fotograficzno - literackim pod hasłem „KAPLICZKI I KRZYŻE PRZYDROŻNE”.

Krzyże i kapliczki najczęściej są dziełem anonimowych, ludowych twórców. Ustawiane na rozstajach dróg, wznoszone często w miejscach dramatycznych wydarzeń, jako wota dziękczynne, w celach obrzędowych - są nieodłącznym, choć często niezauważanym, elementem polskiego krajobrazu. Z Jezusem, Matką Boską, św. Krzysztofem, św. Franciszkiem św. Janem Nepomucenem…. Urokliwe, nastrojowe - z drewna, kamienia, metalu, czasem wolnostojące, czasem przybite do drzew, opowiadają o przemijaniu i trwaniu, tradycji, tragediach i radościach dotykających ludzi, którzy je w tych szczególnych, dzisiaj często tajemniczych, miejscach budowali.

Ruszcie śladami ich historii, zapytajcie waszych dziadków i pradziadków, jakie znaczenie miały dla nich, jak i dlaczego powstały akurat w tym miejscu, jakie uroczystości się z nimi wiązały, jakie znaczenie miały dla pobliskich mieszkańców. Może wasi rodzice pamiętają jeszcze legendy, ludowe opowieści o cudach i dziwach, jakie miały przy nich miejsce. Wyprawa nie musi być daleka, żeby była fascynująca. Zabawcie się w detektywów historii zapomnianych, odkryjcie na nowo młodość waszych przodków, historie przydrożnych krzyży i kapliczek stojących wśród pól. Spośród usłyszanych opowieści wybierzcie najciekawsze i je opiszcie. Prace literackie, niezależnie od formy, jaką wybierzecie (opis, opowiadanie, list, artykuł itd.) udokumentujcie zdjęciem z informacją, gdzie i kiedy zostało zrobione.

Historie przez was opowiedziane zostaną wykorzystane w całości lub we fragmentach w publikacji promującej wasze dziedzictwo kulturowe. Organizatorzy poszukują również starych fotografii, na których być może uwiecznione są nie istniejące już kapliczki.




adres tej wiadomości: www.nadarzyn.pl/news.php?id=2921