www.promocja.nadarzyn.pl

:: Nie wypalajmy trawy, nie spalajmy śmieci
Wiadomość dodana przez: Dorota (2012-03-20 09:22:06)

Zbliża się wiosna. Nadszedł czas prac porządkowych na posesjach i przygotowań do prac polowych. Zaczynamy zauważać pozostałości z zimy – leżące śmieci, połamane gałęzie, liście, suche chwasty. W trakcie porządkowania posesji znajdujemy rzeczy niepotrzebne, których chcemy się pozbyć. Jednym ze sposobów likwidacji tych odpadów jest – niestety – ich spalanie. Prowadzi to wielokrotnie do pożarów traw i suchych zarośli. Bywają również przypadki celowego podkładania ognia w celu spalenia chwastów.



Podczas pożaru łąk i zarośli następują straty we florze i faunie (giną głównie owady, wije, pajęczaki, gryzonie, ptaki), ulega również zniszczeniu część materii organicznej niezbędnej dla żyznej gleby, w wyniku czego zostaje spowolniony proces tworzenia próchnicy (humusu). W trakcie spalania następuje redukcja i wyparowanie związków azotu, natomiast związki potasu i fosforu pozostające w popiele może być usunięta przez wiatr oraz spłukiwana do wód powierzchniowych. Gleba staje się wyjałowiona.

Wypalanie traw jest natomiast całkowicie zabronione !

Zgodnie z art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880) „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Jednocześnie, zgodnie z art. 131. przywołanej ustawy „Kto: (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny” (możliwa kara - do 5 tysięcy złotych grzywny, w przypadku spowodowania zagrożenia życia, zdrowia lub dużych strat – kara więzienia od roku do 10 lat). Ponadto uznaje się, że wypalanie traw jest działaniem wbrew tzw. dobrej kulturze rolnej, a rolnicy dopuszczający się takich praktyk mogą zostać pozbawieni dopłat bezpośrednich i rolnośrodowiskowych z funduszów Unii Europejskiej.Spalanie odpadów jest czynnością szkodliwą dla środowiska a więc dla nas wszystkich. W trakcie palenia może nastąpić emisja do atmosfery wielu substancji toksycznych ( dioksyn, furanów, tlenków azotu, tlenków siarki, cyjanowodoru itp.). dzieje się tak szczególnie podczas spalania odpadów wykonanych z tworzyw sztucznych lub syntetycznych, gumy oraz przetworzonych chemicznie, zawierających farby, oleje, kleje, lepiki itp.  Prawo w sposób maksymalny ogranicza możliwości spalania odpadów. Spalanie odpadów poza instalacjami (a więc najczęściej na ziemi lub w metalowych pojemnikach) jest całkowicie zabronione. Dozwolone jest jedynie spalanie pozostałości roślinnych – przy zachowaniu określonych rygorów nałożonych przez przepisy odrębne. Ustawa o odpadach w art. 13 ust. 3 dopuszcza spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami. Zgodnie z § 10 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Nadarzyn zabrania się spalania odpadów zawierających tworzywa sztuczne, smołę, gumę i inne substancje syntetyczne. Dopuszcza się spalanie pozostałości roślinnych na otwartej przestrzeni, z wyłączeniem odpadów tego rodzaju przetworzonych chemicznie, zawierających substancje niebezpieczne (np. kleje, żywice syntetyczne, powłoki malarskie itp.), jeżeli spalanie nie narusza odrębnych przepisów dotyczących, miedzy innymi ochrony przeciwpożarowej i ruchu drogowego (np. zadymiania drogi) oraz jeśli nie będzie uciążliwe dla nieruchomości sąsiednich. A zatem jest dozwolone spalenie niewielkiej sterty suchych chwastów pod kontrolą, bez dużego zadymienia, w dostatecznej odległości od lasu, zarośli i zabudowań.            

W przypadku zaobserwowania nielegalnego spalania „śmieci” (odpadów innych niż pozostałości roślinne) lub spalania roślin w sposób niedopuszczalny, należy o tym fakcie powiadomić policję lub straż gminną, które to instytucje mają możliwość nałożenia sankcji karnych (mandatu) lub skierowania sprawy do sądu. W przypadku stwierdzenia zagrożenia pożarowego należy oczywiście powiadomić straż pożarną. ( tel. alarmowe: 112 i 998).

Hasło  KOCHASZ DZIECI – NIE PAL ŚMIECI  jest ciągle aktualne !

Krzysztof Pietrzykowski

Inspektor ds. Ochrony Środowiska UG Nadarzyn

 

 

 

 

 

 

 




adres tej wiadomości: www.nadarzyn.pl/news.php?id=2283