www.promocja.nadarzyn.pl

:: ODMOWNA DECYZJA WÓJTA W SPRAWIE KONTROWERSYJNEJ INWESTYCJI
Wiadomość dodana przez: Justyna (2013-03-26 10:46:43)

Od lipca 2011 w Urzędzie Gminy Nadarzyn było prowadzone postępowanie w sprawie wydania tzw. decyzji środowiskowej, która jest niezbędna przy wydaniu pozwolenia na budowę. Postępowanie dotyczyło wniosku inwestora, który planuje wybudowanie w Nadarzynie, przy końcu ul. Turystycznej halę magazynowo – garażową przeznaczoną m.in. do magazynowania odpadów. Inwestorem był znany przedsiębiorca w branży wywozu odpadów. Po złożeniu wniosku wraz z innymi niezbędnymi dokumentami, została przeprowadzona procedura, tzw. „screeningu”, w toku której, po zapoznaniu się z opiniami Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pruszkowie, Wójt Gminy Nadarzyn w dniu 14 września 2011 r. zadecydował, że zostanie przeprowadzona pełna procedura oceny oddziaływania na środowisko, w której m.in. jest zagwarantowany ustawowo udział społeczeństwa. Inwestor został zobowiązany przez Wójta Gmin Nadarzyn do przedstawienia pełnego raportu o oddziaływaniu na środowisko. Dalszy ciąg artykułu w więcej.

Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( Dz. U. Nr 199 poz. 1227 ze zm.), wg przepisów, której było prowadzone postępowanie, zobowiązuje do umożliwienia czynnego udziału stronie społecznej (każdy ma prawo wypowiedzieć się w sprawie) oraz organizacji społecznych, które biorą udział na prawach strony postępowania, a więc z możliwością złożenia odwołania od decyzji. Ten udział został zapewniony, czego dowodem było przeprowadzenie w listopadzie 2011r. otwartej rozprawy z udziałem wnioskodawcy, stron postępowania ( w tym organizacji społecznej oraz osób fizycznych, którym Wójt Gminy Nadarzyn przyznał prawo uczestniczenia w postępowaniu na prawach strony) oraz lokalnego społeczeństwa. Na rozprawie ujawnił się ostry konflikt pomiędzy mieszkańcami a inwestorem. Głównym zarzutem dotyczącym inwestycji (zwanej potocznie „śmieciowiskiem”) była obawa przed uciążliwością a nawet zagrożeniem sanitarnym, związanym z obecnością dużej ilości dowożonych odpadów. Obawy te nie były bezpodstawne w świetle doświadczeń z innych gmin.

Postępowanie musiało toczyć się dalej, przy czynnym udziale innych organów – Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pruszkowie; organy te, po zapoznaniu się z raportem o oddziaływaniu na środowisko dokonują uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia. Przedłożony raport o oddziaływaniu na środowisko okazał się niewystarczający, inwestor czterokrotnie był wzywany przez Wójta Gminy Nadarzyn do jego uzupełnienia o szczegółowe informacje dotyczące skali oddziaływania.

Zgodnie z wymogami ustawowymi raport taki jest przygotowywany przez inwestora i mimo zakładanej rzetelności z reguły jest dla niego korzystny. Z tych powodów jest on poddawany ocenie przez organ prowadzący postępowanie, a także podlega ocenie w trakcie uzyskiwania uzgodnień organów nadzoru sanitarnego i ochrony środowiska. Ponadto w trakcie prowadzenia procedury oceny oddziaływania na środowisko ustawodawca przyznał prawo oceny stronie społecznej.

O ile ze strony Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pruszkowie nastąpiło uzgodnienie warunków realizacji tej inwestycji, to strona społeczna, po zapoznaniu się z całością dokumentacji (Urząd Gminy Nadarzyn zapewniał pełen dostęp do informacji o postępowaniu i o dokumentacji) wyraziła jednoznacznie negatywne stanowisko, przedstawiając szereg zastrzeżeń na piśmie ( wpłynęło ponad 60 różnego rodzaju pism i wniosków dotyczących tej sprawy). W tej sytuacji Wójt Gminy Nadarzyn, jako organ prowadzący postępowanie, uznał rację strony społecznej, wyrażającej obawy o stan środowiska, zagrożenie sanitarne, uciążliwość inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zabudowy mieszkaniowej, wzrost zagrożeń związanych ze zwiększeniem natężenia ruchu ciężkich pojazdów transportujących odpady i zadecydował o odmowie ustalenia warunków środowiskowych dla realizacji przedsięwzięcia, decyzja o takiej treści zawierająca uzasadnienie została wydana w dniu 15 marca 2013r.

Sprawa jednak nie jest definitywnie zakończona – strony postępowania mają prawo odwołać się od decyzji Wójta Gminy Nadarzyn do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie.

Sytuacja, która się wydarzyła jest typowa dla okoliczności, gdy inwestor chce wybudować obiekt, instalację lub prowadzić jakieś działania, które zmienią stan środowiska – nie tylko środowiska naturalnego, ale również oddziałują na stosunki społeczne. Społeczeństwo, zwłaszcza najbliżsi sąsiedzi mają prawo odczuwać zagrożenie i dyskomfort. Sucha prognoza oddziaływania, przedstawiana w raportach, okazuje się często „pobożnym życzeniem” a zrealizowana inwestycja z powodu przekroczenia norm emisyjnych jest zamykana decyzją organów ochrony środowiska, Sanepidu lub nadzoru budowlanego.

Przykre jest to, że sytuacje takie są okazją do różnego rodzaju rozgrywek, pomówień, nieuzasadnionych donosów i ogólnie mówiąc „walki z władzą”. W przypadku inwestycji przy ul. Turystycznej zjawisko takie również miało miejsce, pojawiły się spekulacje, pomówienia, oskarżenia władz Gminy Nadarzyn i urzędników na długo przed rozstrzygnięciem sprawy – przed wydaniem decyzji odmownej. Natomiast po opublikowaniu informacji o decyzji odmownej nieprzychylne komentarze i pomówienia nasiliły się….

Pozostawiam to bez komentarza.

Krzysztof Pietrzykowski - Inspektor ds. Ochrony Środowiska




adres tej wiadomości: www.nadarzyn.pl/news.php?id=2909