www.promocja.nadarzyn.pl

:: PLAN ROZWOJU LOKALNEGO W GMINIE NADARZYN
Artykuł dodany przez: edyta (2005-12-05 15:23:08)


Gmina Nadarzyn w najbliższych latach zamierza realizować inwestycje z udziałem funduszy strukturalnych, a Plan Rozwoju Lokalnego obligatoryjnie musi być dołączony do wniosku o współfinansowanie inwestycji  gminnych, dlatego opracowanie tegoż dokumentu stało się niezbędne. Plan Rozwoju Lokalnego został opracowanym na bazie Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Nadarzyn, Strategii Rozwoju Gminy, obowiązujących miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz planie finansowym na lata 2005 – 2006 i prognozie budżetu na lata 2007 – 2015.

Z planu dowiecie się Państwo, jaka jest aktualna sytuacja społeczno- gospodarcza gminy, jakie są jej  cele oraz – co bardzo ważne - spodziewane efekty planowanych inwestycji i  ich wpływ na warunki życia mieszkańców. Ponieważ gmina - chcąc się rozwijać -  będzie ubiegała się o środki europejskie { Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego} najważniejszym elementem planu są inwestycje. Plan wskazuje również  kierunki i wielkość planowanego zaangażowania środków gminnych w okresie jego realizacji .Ubiegając się o dotacje z Unii Europejskiej dla projektów ujętych w planie, musimy zabezpieczyć własne środki finansowe w wysokości 25% kosztów projektu. Pozostałe 75% możemy pozyskać z unijnych funduszy strukturalnych.

Plan Rozwoju Lokalnego był konsultowany ze społecznością. W ramach prac przygotowawczych zgromadzono szereg informacji i uzupełniających je danych statystycznych, które zostały wykorzystane do oceny aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej oraz do analizy istniejących uwarunkowań rozwojowych, określenia szans i potencjalnych zagrożeń dla rozwoju gminy. Ostateczną wersję  przedstawiono Radzie Gminy, która uchwałą Nr XXXIX/658/2005  z dnia 27 lipca 2005r. przyjęła Plan Rozwoju Lokalnego Gminy Nadarzyn.

Zadania wynikające z planu  będą realizowane w latach 2005– 2013 z podziałem na dwa okresy, tj. lata 2005-2006  oraz 2007-2013. Okresy te wynikają z dokumentów unijnej pomocy strukturalnej dla Polski oraz dokumentów krajowych jak np. Narodowy Plan Rozwoju.

Łączna wartość zadań inwestycyjnych, przewidzianych do realizacji w okresie 2006 - 2015, wynosi 78 087 934 zł  -  z czego blisko 70% funduszy może być uzyskane ze środków unijnych.

Realizacja Planu Rozwoju Lokalnego gminy Nadarzyn uzależniona będzie zarówno od wysokości własnych środków finansowych  znajdujących się w dyspozycji budżetu gminy jak i pozyskanych środków zewnętrznych :  krajowych oraz z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. 

PRL zawiera szczegółowy wykaz zadań planowanych do realizacji w w/w okresach, obejmuje w szczególności :

1.             Aktualną sytuację społeczno-gospodarczą na obszarze objętym wdrażaniem PRL

2.             Zadania polegające na poprawie sytuacji gminy

3.             Wykaz realizowanych zadań inwestycyjnych wraz z harmonogramem realizacji, nakładami i rezultatami  /w latach  2005-2006 i 2007 – 2013/

4.             Powiązania projektów z innymi działaniami realizowanymi na terenie gminy

5.             Oczekiwane wskaźniki osiągnięć Planu Rozwoju Lokalnego

6.             Plan finansowy na lata 2005-2006 oraz prognozę budżetu na lata 2007-2015

7.             System wdrażania Planu Rozwoju Lokalnego

8.             Sposoby monitorowania, oceny i komunikacji społecznej

Planowane projekty i zadania inwestycyjne na lata 2005-2006:

a.             Budowa i modernizacja dróg gminnych

b.             Budowa i modernizacja urządzeń zaopatrzenia w wodę

c.             Budowa urządzeń do odprowadzania  i oczyszczania ścieków

d.             Infrastruktura społeczna i ochrony zdrowia /obiekty szkolne/ 

Planowane projekty i zadania inwestycyjne na lata  2007-2013:

a.             Budowa i modernizacja dróg gminnych

b.             Budowa urządzeń do odprowadzania  i oczyszczania ścieków

c.             Infrastruktura społeczna i ochrony zdrowia /obiekty szkolne, świetlice/  oraz

d.             Pozostałe zadania w tym m. innymi:  budowa siedziby Urzędu Gminy, budowa budynków  komunalnych 

Priorytetem w hierarchii zadań strategicznych gminy jest rozwój infrastruktury technicznej w zakresie budowy sieci kanalizacyjnej i inwestycje drogowe.  

Generalnym celem wszystkich działań ujętych w planie jest zrównoważony rozwój gminy z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz zachowaniem walorów przyrodniczych i kulturowych, przy jednoczesnym założeniu, że gmina powinna być atrakcyjnym miejscem do zamieszkania, pracy i odpoczynku.

Zakładana w planie rozbudowa uzbrojenia technicznego przyczyni się do podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej gminy. Dzięki budowie i modernizacji  dróg gminnych , odczuwalnej poprawie ulegnie dostępność komunikacyjna do wszystkich miejscowości na terenie gminy, a budowa , rozbudowa i rewitalizacja obiektów oświatowych i kulturalnych  wzbogaci podstawową infrastrukturę społeczną.                     

Realizacja planu będzie monitorowana – przyjrzymy się jakie są jego wyniki pod kątem:

- rzeczowym , czyli konkretnych efektów realizacji projektu ujętego w planie  (np. długość wybudowanej sieci kanalizacyjnej, liczba powstałych podmiotów gospodarczych  lub liczba nowych miejsc pracy),

- finansowym , czyli sprawności wydatkowania środków

Wyniki monitoringu publikowane będą na stronie internetowej gminy i w wiadomościach lokalnych.

Plan Rozwoju Lokalnego jest dokumentem otwartym, aktualizowanym corocznie z uzasadnionych powodów, obejmujących m.in. zmiany w źródłach finansowania PRL i dezaktualizację zadań wprowadzonych do planu. Winien być zatem uzupełniany poprzez wpis nowych zadań organizacyjnych i inwestycyjnych raz w roku kalendarzowym w okresie projektowania budżetu.  Wszelkie postulaty i wnioski dotyczące zmian w zapisach planu będzie przyjmował Wójt Gminy, któremu Rada Gminy powierzyła wykonanie uchwały. Propozycje zmian mogą składać: mieszkańcy, radni, sołtysi, pracownicy Urzędu Gminy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy oraz kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych.  Podobnie jak opracowywanie Planu Rozwoju Lokalnego, tak i jego aktualizacja odbywać się będzie z udziałem mieszkańców.

Plan Rozwoju Lokalnego, jako dokument uchwalony przez Radę Gminy został opublikowany na stronie internetowej Gminy Nadarzyn www.nadarzyn.eobip.pl/bip_nadarzyn/index.jsp?news_cat_id=37&news_id=910&layout=1&page=text&place=Lead01 .

Stanisława Bandyra
Kierownik Referatu Urbanistyki i Architektury




adres tego artykułu: www.nadarzyn.pl/articles.php?id=8