www.promocja.nadarzyn.pl

:: II etap akcji Globe at night
Wiadomość dodana przez: Dorota (2011-03-28 11:03:58)

Ruszył drugi etap ogólnoświatowej akcji edukacyjnej Globe At Night. W jej ramach uczestnicy policzą ile gwiazd widać w gwiazdozbiorze Lwa w różnych miejscach na Ziemi. Pierwszy etap akcji odbył się na przełomie lutego i marca b.r.  Uczestnicy sprawdzali ile gwiazd widać w gwiazdozbiorze Oriona. W ten sposób oceniali tzw. graniczną wielkość gwiazdową, czyli jakie najsłabsze gwiazdy można dostrzec na niebie gołym okiem w danej okolicy. Etap drugi rozpoczął się 22 marca i potrwa  do 4 kwietnia. Będzie polegał na policzeniu gwiazd w konstelacji Lwa. Do akcji może przystąpić każdy chętny, nawet jeśli nie brał udziału w pierwszym etapie. Szczegóły akcji: czytaj w więcej oraz na www.globeatnight.org



Wystarczy wyjść na spacer, znaleźć najciemniejsze miejsce w swojej okolicy i porównać wygląd konstelacji Lwa z mapkami dostarczonymi przez organizatorów, a następnie uzyskany wynik przesłać do globalnej internetowej bazy danych.
Dokładniejsze informacje na temat akcji, materiały instruktażowe i mapki można znaleźć na witrynie internetowej www.globeatnight.org. Instrukcja dla etapu pierwszego była dostępna m.in. w języku polskim. Do drugiego etapu niestety nie ma wersji polskiej, ale można użyć tej z etapu pierwszego, gdyż brzmi identycznie, różne są jedynie mapki gwiazdozbiorów.
Organizatorzy zachęcają do udziału szczególnie uczniów wraz z rodzinami. Poza walorami edukacyjnymi (nauka orientacji na niebie, dokonywanie pomiaru) i społecznościowymi (udział w globalnym projekcie wspólnie z tysiącami osób na całym świecie) akcja GLOBE at Night ma też aspekt ekologiczny - jest sposobem na uświadomienie młodym ludziom wpływu człowieka na środowisko naturalne.

Nadmierne zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem ogranicza nie tylko widoczność gwiazd na nocnym niebie, ale powoduje niepotrzebne koszty finansowe, problemy ekologiczne dla niektórych zwierząt, a nawet zdrowotne dla części ludzi. Coraz większa liczba świateł to skutek rozwoju cywilizacji, ale szkodliwe efekty można w łatwy sposób ograniczyć, stosując odpowiednie oświetlenie, przykładowo lampy z osłonami powodującymi, że oświetlają to, co powinny, a nie świecące wszędzie dookoła, w tym w górę w niebo.

Źródło: www.astronomia.pl




adres tej wiadomości: www.nadarzyn.pl/news.php?id=1813