Strona główna Informator Forum Mapa Galeria Kontakt Wiadomości Nadarzyńskie
English version  Adres: Mszczonowska 24, 05-830 Nadarzyn     Tel. +48 22 7298185, +48 22 7298195
szukaj:
Gmina Nadarzyn
Warto wiedzieć
Władze gminy
Wyróżnienia i rankingi
Herb
Kontakt
Współpraca z    zagranicą
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Pozyskane dotacje

Oświata
Placówki publiczne
Placówki niepubliczne
Ognisko "Tęcza"
Wniosek o przyznanie dofinansowania zakupu podręczników
Sport
GOS
Kultura
NOK
Biblioteka
Strażacka Orkiestra
Opieka zdrowotna
SPG ZOZ
MCSiM w Kajetanach
Bezpieczeństwo
KP Nadarzyn
Straż Gminna
OSP Nadarzyn
OSP Młochów
Pomoc społeczna
GOPS
DPS Kostowiec
Dom Dziecka w Walendowie
Turystyka
Walory przyrodnicze
Szlaki turystyczne
Szlak w Młochowie
Agroturystyka
Organizacje pozarządowe
Przepisy prawne
Konsultacje
Otwarte konkursy ofert
Organizacje
Szlakiem Tęczy
Inne
Historia
Mapy historyczne
Parafie
Przedsiębiorstwo Komunalne Nadarzyn
Plan rozwoju
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
BIP www.bip.gov.pl
działy artykułów
działy newsów
rekomenduj nas
kontakt



















Nowy system odbierania odpadów komunalnych - informacje
W dniu 28 listopada 2012 roku podczas XXVII Sesji Rady Gminy Nadarzyn podjęte zostały uchwały związane z wdrażaną w życie znowelizowaną ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity; Dz. U. z 2012 r., poz. 391 ze zm.) obowiązującą od 2012 r. Tekst podjętych na sesji Uchwał: www.nadarzyn.eobip.pl. Wyjaśnienia najbardziej istotnych kwestii, związanych z organizowaniem i wdrażaniem nowego systemu odbierania odpadów komunalnych na terenie Gminy Nadarzyn: czytaj w więcej.

Przypominamy, iż to Dyrektywy Unii Europejskiej - dyrektywa „składowiskowa” Rady 99/31/WE w sprawie składowania odpadów, dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE w sprawie odpadów oraz uchylające niektóre dyrektywy (ramowa) – obligują Polskę od lipca 2013 roku do wykazywania, iż wszystkie śmieci zostają zutylizowane. Śmieci nie mogą być, jak do tej pory zebrane i wywiezione na odległe nawet wysypiska, ale poddane utylizacji bądź recyclingowi w obrębie województwa.

Następstwem ww. dyrektyw są przepisy krajowe, w tym znowelizowana ustawa sejmowa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 391 ze zm.) oraz w Krajowy Plan Gospodarki Odpadami (uchwała Rady Ministrów Nr 233 z dnia 29 grudnia 2006 r.). Wymieniona wyżej ustawa narzuciła na gminy obowiązek zorganizowania i wdrożenia systemu odbierania odpadów komunalnych na jej terenie.

W świetle nowych przepisów właścicielem odpadów komunalnych, powstających w gospodarstwach domowych staje się Gmina. Jest ona jednak tylko pośrednikiem, zarządzającym odbieraniem, wywozem i ostatecznym zagospodarowaniem tych odpadów, nie może dopłacać ani zarabiać na śmieciach. Gmina będzie z tego rozliczana - nie będzie absolutnie możliwości, aby pieniądze wpłacane przez mieszkańców na usługi śmieciowe były przeznaczane na inne wydatki.

Gdyby ustawa nie zobowiązała Gminy do tego, aby pośredniczyła w zbieraniu, czyli gdyby gmina nie przejęła obowiązku zbierania i zagospodarowania śmieci to każdy z mieszkańców zawierałby nadal indywidualne umowy z odpowiednią firmą na wyższe kwoty, gdyż od lipca 2013 roku firmy nie będą mogły wywozić śmieci i pozbywać się ich zostawiając na wysypiskach, ale utylizować je w wyznaczonych instalacjach regionalnych, ujętych w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami – co znacznie zwiększy koszty. Czyli każda z działających na terenie naszej gminy firm, zajmujących się odbiorem i wywozem śmieci, podwyższyłaby opłaty, z uwagi na wyższy koszt utylizacji.

Mieszkańcy będą mieli możliwość wyrzucania także – w ramach odbieranych przez Gminę śmieci i jednej opłaty za nie – np. liści, skoszonej trawy, czy też gruzu. Odbierane będą – na zasadach podobnych do stosowanych obecnie – tyle że z większą częstotliwością – odpady wielkogabarytowe. Odbieranie każdej ilości wyprodukowanych śmieci ograniczy ich wywożenie i wyrzucanie np. do lasu lub przydrożnych rowów, co w naszej gminie obecnie, niestety, jest bardzo częste.

Opłata – wysokość opłaty przyjętej przez Radę Gminy Nadarzyn jest szacunkowa, ustalona tymczasowo. Rzeczywiste koszty obsługi całego systemu wywozu będą znane dopiero po przeprowadzonym przetargu oraz uwzględnieniu kosztów administracyjnych zarządzania systemem (funkcjonowania biura, utrzymywania korespondencji, windykacji, akcji informacyjnej). Do przetargu może przystąpić każda spełniająca wymogi ustawy firma, która jest wpisana do rejestru działalności regulowanej. Firma, która skalkuluje najniższą cenę będzie miała największe szanse na wygranie. Uchwalenie w chwili obecnej niższej stawki – nie przesądzi jej faktycznej wysokości kosztów. A podjęcie takiej uchwały wraz z podaniem wysokości stawki zostało narzucone przez ustawodawcę, który wymusił przyjęcie przez samorządy stosownych uchwał do końca 2012 roku.

Przyjęta przez Radę Gminy Nadarzyn stawka została zaproponowana po rzetelnych i żmudnych przeliczeniach z uwzględnieniem wszystkich istotnych danych, z uwzględnieniem konsultacji społecznych. Wysokość przyjętej miesięcznej stawki wynosi 11 zł na osobę od śmieci segregowanych ( zbieranych w sposób selektywny) i 18 zł na osobę od śmieci niesegregowanych (zbieranych w sposób zmieszany). Podczas dyskusji o wysokości stawki, na kilku ostatnich posiedzeniach Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Gminy Nadarzyn, padały różne kwoty – jednak podanie zaniżonej stawki nie zostałoby przyjęte przez Regionalną Izbę Obrachunkową, która kontroluje i opiniuje podejmowane uchwały pod względem finansowym.

Metoda ustalenia opłaty: Ustawa dopuszcza tylko wybór jednej z 4 metod: - od mieszkańca, - od ilości zużytej wody, - od m2 powierzchni budynku i - od gospodarstwa domowego. W ostateczności decyduje o tym Rada Gminy. W Unii Europejskiej opłaty za śmieci są w przeważającej większości naliczane od mieszkańca. Jest to najpowszechniejsza i najbardziej praktyczna forma naliczania opłaty, najsilniej związana z ilością wytworzonych na nieruchomości odpadów. Większość gmin w Polsce ( 84 %) również planuje przyjęcie takiej metody. Forma ta została przyjęta także w Gminie Nadarzyn gdyż wydaje się metodą najbardziej sprawiedliwą i obiektywną dla realiów Gminy Nadarzyn. Główną zaletą tej zasady jest jej prostota oraz spełnianie zasady „zanieczyszczający płaci”.

Kategorie: W ustawie przewidziane są 2 stawki opłaty za odbiór śmieci: niższa za segregowane i wyższa za niesegregowane. Ustalając wysokość opłat analizowano również możliwość wprowadzenia zniżek dla rodzin wielodzietnych, niepełnych, emerytów – jednak ustawa nie przewiduje takich zniżek. Mówi wyraźnie, że zniżki są tylko w przypadku zbierana w sposób selektywny.

Kwestia pojemników na śmieci: jest to kwestia otwarta. Czy będą to pojemniki dzierżawione, czy zakupione. Wielu mieszkańców posiada zbyt małe pomieszczenia na większą ilość pojemników ze śmieciami segregowanymi. Sprawa do dyskusji i rozwiązania pozostaje także to, czy śmieci będą składowane i odbierane tylko z odpowiednich pojemników, czy także z worków. To pierwsze ułatwi sprawdzenie czy śmieci są rzeczywiście posegregowane, zaś druga opcja jest praktyczniejsza ze względu na ilość zajmowanego miejsca.

Termin częstotliwości odbioru śmieci: odpady komunalne odbierane będą co najmniej 1 raz na dwa tygodnie, odpady zbierane w sposób selektywny zgodnie z zasadami ustalonymi w regulaminie utrzymania czystości na terenie Gminy Nadarzyn.

Deklaracje: Rada Gminy Nadarzyn podjęła uchwałę w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości. Druki deklaracji będzie można pobrać:

- na stronie internetowej Gminy Nadarzyn

- w UG - Kancelaria pokój nr 100

- w ZUK ul. Graniczna 4

- w ośrodkach zdrowia w Nadarzynie i Młochowie

- w NOK

- u radnych

- u sołtysów.

Formularze deklaracji będą dostępne po uprawomocnieniu i pozytywnym zaakceptowaniu przez właściwe organy administracyjne. Wypełnioną samodzielnie deklarację właściciel nieruchomości składa do Urzędu Gminy ul. Mszczonowska 24. Przewidziany termin złożenia pierwszej deklaracji do dnia 20 stycznia 2012 r.

Terminy wpłat: Rada Gminy Nadarzyn podjęła uchwałę w sprawie, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wysokość opłaty właściciel nieruchomości oblicza samodzielnie w deklaracji. Opłata będzie wnoszona miesięcznie do 10 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Termin wniesienia pierwszej opłaty upływa 10 sierpnia 2013 r. Właściciel nieruchomości uiszcza opłatę bez wezwania, na rachunek bankowy Urzędu Gminy lub w kasie Urzędu Gminy.

Nowy system gospodarki odpadami będzie wdrożony dopiero od 1 lipca 2013 roku, do tego czasu wywóz odpadów ma funkcjonować na dotychczasowych zasadach.

Realizacja ustawy „śmieciowej” dopiero rozpoczyna się – a wraz z nią debata i ustalanie szczegółów, dla praktycznego i najkorzystniejszego dla mieszkańców Gminy Nadarzyn sposobu jej wprowadzenia w życie.

Wszelkich dodatkowych informacji w tej sprawie udzielają pracownicy Referatu Rolnictwa. Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Gminy Nadarzyn. Tel. 22 729 81 72 wew. 140, 141, 143; e-mail: srodowisko@nadarzyn.pl

Referat Rolnictwa Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Gminy Nadarzyn

Justyna | 30.11.2012
Linki





Godziny urzędowania:
pon.: 09.00 - 17.00
wt. - pt.: 08.00 - 16.00

Jednocześnie przypominamy, że wtorki i czwartki są dniami wewnętrznymi.
Ochrona środowiska
Ogłoszenia
Punkt Zbiórki Odpadów
Wykaz pozwoleń na wywóz nieczystości
Dokumenty dot. punktu konfekcjonowania odpadów






Wyłożenie do publicznego wglądu

Wyłożenie do publicznego wglądu projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Nadarzyn
Wyróżnienia


Ważne informacje






Zapraszamy wszystkich, którzy jeszcze nie są pacjentami SPG ZOZ Nadarzyn do złożenia deklaracji!



Wnioski potrzebne do załatwienia poszczególnych spraw w Urzędzie: BIP, zakładka „Karta usług - jak załatwić sprawę.”






"Przetargi"

BIP Sprawdź w BIP, może jest coś interesującego?





UG - informacja

UG pracuje w godz.:
pon.: 09.00 - 17.00
wt. - pt.: 08.00 - 16.00

Jednocześnie przypominamy, że wtorki i czwartki są dniami wewnętrznymi.



Kalendarz
Grudzień
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Łucji i Otylii
Katalog stron
NOK
Ognisko Tęcza
Gimnazjum Nadarzyn
SP Kostowiec
SP Młochów
SP Nadarzyn
SP Rusiec
SP Wola Krakowiańska
PP Nadarzyn
PP Młochów
PP Wolica
Orkiestra Nadarzyn
GOPS Nadarzyn
Stop przemocy
GLKS Nadarzyn
Nadarzyn Info
Stara Wieś
ZOZ Nadarzyn
Powiat pruszkowski
Pruszków
Gmina Brwinów
Grodzisk Mazowiecki
Gmina Lesznowola
Gmina Michałowice
Gmina Raszyn
Ostatnio dodane
» Apel wojewody m...
» FKI - zaproszen...
» Harmonogram dyż...
» Spotkanie opłat...
» XL Sesja Rady G...
Najczęściej czytane
Informator - górn...
Międzynarodowe Ce...
Dane teleadresowe
Wiadomości Nadarz...
Warto wiedzieć !!!
Władze Gminy Nada...
Placówki publiczne
PLAN ROZWOJU LOKA...
Duże firmy
Opieka Zdrowotna ...
© 2005 - 2013 Gmina Nadarzyn.
Autorskie prawa majątkowe do zdjęć i artykułów umieszczonych na niniejszej stronie przysługują Gminie Nadarzyn.
Nie mogą być one rozpowszechniane ani powielane w żadnej formie bez jej zgody.
0.022 |